Ekin Kokan Ananelerimiz

Kıl çadırın diğer ismi Yörük çadırıdır. Adı üstünde kıldan yapılır. Bu kıl da keçi tüyünden temin edilir. Tamamen doğaldır. El dokuması şeklinde kullanılacaksa hiç bir katkı maddesi kullanılmaz. Makine üretimi olan ürünlerde sağlamlaştırmak için katkı maddeleri kullanılabilir. Çadırın ağırlık 70 80 kg dır. Yörüklerde bu dokumaları kadınlar yapar. 1m en, 5-6m. Uzunlukta bildiğimiz yolluk şeklinde dokunan bu parçalara kanat denir. Çadır büyüklüğüne göre değişen kanatlar yan yana dikilir. ( 5 parça ve ya 7-8 parçada olabilir) 30 40 cm eninde siyen denen başka bir parça dokunarak çepeçevre sarılır. Sağlamlaştırmak ve esnememesi için direk sayısına göre çadırın önünden arkasına doğru parçalar örülüp dikilir.

 

 

 

 Kıl çadır Yörük çadırı binlerce yıl öncesine dayanan, göçebe ve Yörüklerin evleri yurtları olmuş, hayatlarını bu şekilde devam ettirmişlerdir. Yazları serin, kışları sıcak tutan, yağmur geçirmeyen kıl çadırlar, günümüzde en çok ege ve Akdeniz bölgesinde yaygınlaşmıştır. Bu tip çadırlar doğaya zararlı olsa da çevre kirliliğine olumlu katkısı vardır. Eskiden yaşam alanı olan bu çadırlar günümüzde otantik geceler için tercih edilen şık dekorasyonlardır.

 

 

Kıl çadırının kılları, ülkemizin bir çok bölgesinden çeşit çeşit toplanan keçi kıllarının renk renk ayrılıp, iplik haline getirilip dokunmasıyla imal edilir. Eski kıl çadırlara oranla, günümüze modernize edilmiş haliyle hizmete sunulur. Havalandırma sorunu olmadığından gözleme katmer gibi hamur börek çeşitleri rahatlıkla pişirilebilir. Türklerin kullandığı otağ çadırlar da gene kıldan imal edilir. Otağ oda anlamına gelir. Kıl çadırların kullanım alanları için bir sınırlama yoktur. Park bahçe gibi alanlara rahatlıkla kurulabilir. Boy ve oda sayıları siparişe göre üretilmektedir. Çeşitlerinden bahsedecek olursak; kubbeli, otağ, oba, şemsiye şeklinde sıralayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir