Kıl Çadır Yörük Çadırı

Toplumsal ve kitlesel yerleşimin başladığı ilk çağlardan bu yana insanlar gerek kendi barınak ihtiyaçları için gerekse yanlarında sürekli bulunan birçok türden hayvanları için çok çeşitli arayışlar içine girmişlerdir. İnsanların derme çatma olarak tabir ettiğimiz yerleşim yerlerinde oluşturmaya çalıştıkları günümüz modern toplum yapısında ev olarak adlandırılan barınaklar eskiden beridir farklılıklar göstererek değişim gösterse de birçok kültürel öğeler hala devam etmektedir.

 

Kıl Çadır Yörük Çadırı insanların göçebe olarak yaşamlarını sürdürmeye başlamalarından itibaren var olan ve kullanılan bir barınak, sığınak ve hatta bazı dönemlerde devletlerin yönetim merkezi konumunda olmuştur. Bu çadır türleri denildiğinde hemen hemen akıllara çobanlık yapanlar veya göçebe şeklinde yaşamını sürdürenler gelebilir, ancak durum hiçte böyle değildir. Özellikle günümüz toplumunda çok çeşitli alanlarda kıl çadır yörük çadırı tipi yapılar mevcuttur ve de kullanılmaktadır. Bugün birçok turizm sektöründe, eğlence merkezlerinde, fuarlarda, sergilerde, dinlenme tesislerinde vb… birçok alanda bu tarz çadırlar kullanılmaktadır.

 

Bahsi geçen çadır yapıları Selçuklu ve Osmanlı Devletinin çeşitli dönemlerinde, gerek savaş alanlarında cephe gerisinde gerekse bazı yönetim yerlerinde merkez olarak çokca kullanılmışlardır.

 

Kıl Çadırlar ve Yörük Çadırları genellikle Keçi ve koyun kıllarından farklı yöntemler kullanılarak elde edilir ve örülerek çadır modeli oluşturulur. Bu çadırların sağlık ve biyolojik olarak birçok özellikleri vardır. Bu çadırların en önemli özelliklerinden bir tanesi çok aşırı soğuklarda dahi bulundukları ortamın sıcak oluşu, yazın aşırı sıcaklarda ise içerisinin serin olmasıdır. Ayrıca kıl çadırların bulunduğu ortamlara ve yakın çevrelerine akrep, fare, yılan ve bir çok haşerat çadırın salgıladığı doğal ve biyolojik kokulardan dolayı çadırın olduğu alana ve yakınına girmezler, kıl çadırların içerisine yağmur ve kar suları da girmemektedir.

 

Günümüzde eski bir gelenek gibi bilinse de kıl ve yörük çadırları gelecek nesillere de hizmet vermeye devam edeceğe benziyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir