GÖÇEBE HAYATIN TARİHİ MEKÂNLARI

 

Oba çadırı hala yaylacılık işi ile uğraşanlar tarafında tercih edilen çok köklü bir kültür mirası olan ve hem kullanış açısından hem de görsel açıdan gayet hoş özelliklere sahip bir gölgelenme ve barınma aracıdır. Kilimden ve kıl keçeden yapılan oba çadırları yazları serin kışları sıcak tutacak özelliğe sahiptir. Bir nesli açıp bir nesli kapatacak kadar uzun süre tarihimizde kullanılmıştır.

Şimdi bu işi yapan firmalar her türlü ihtiyaca geleneksel özelliklere sadık kalarak en güzel şekilde cevap veriyor. Oba çadırı hem ihtiyaç için kullanılıyor hem de bir takım televizyon programlarında tarihi canlandıran mekânlar olarak tercih ediliyor. Tarihi filmlerde ve belgesellerde oba çadırlarında yapılan canlandırmalar gayet etkili oluyor ve bu tarz seyirliklerde halkın gözü çadırlı sahneleri arıyor.

Kendine has tasarımı ve süslemesi ile büyük beğeni toplayan oba çadırı tarih bilimcileri ve turistler için de farklı bir yere sahip. Kubbe şeklindeki çatı kısmı ve dairesel gelen alanı oldukça kullanışlı olan çadırlar, bölmelere ayrılabiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir