OTAĞ ÇADIRI DOKUMASI VE İMALAT İŞLEMLERİ

Ürün yelpazesi geniş olan kafelerde şark köşesi ve nargile kullanımına uygun olan yerlerde dokuması kaliteli olan oldukça dayanıklı rüzgârdan ve set cisimlerden etkilenmeyen yer döşemelerinde kalın halılar kullanılan çadır tipine otağ çadırı ismi verilmektedir.

Şemsiye tipini andıran otantik ve romantik görünüm uyandıran Osmanlı zamanlarından kalma, içi perdelerle süslenmiş, duvarlarında modern klasik ahşap dekorların ve havalandırmasının bulunduğu çelik konstrüksiyona ait olan çadır tiplerindendir.

 

Balkan dönemlerini yansıtan bir nevi korunmak ve barınmak amacıyla şık dekorasyonlara imza atan profesyonel çadırlardan en önemli fonksiyonu olan alt dişemesinde tahta imalatı yapılan ürünlerdir. Kullanılan keçi kılı oldukça eski zamanlardan kalma ısıya dayanıklıdır.

Kıl çadır ve günümüz modern çadır imalat ömürlerinde dokuma kalitesi ve maliyeti oldukça kaliteli tamirat işlemleri sorunsuz olan ürünlerdir. Tepesinde semazen şeklinde cami mimarisini andıran otağ çadırı çatı kapama işlemlerinin sorunsuzca yapılmasına olanak sağlar. Otağ dokumasını tek tek iplik eleklerinden geçirmek ve bütün oluşturmak için uzun süreli el emek gerektiren oldukça işlevlerden geçerek maliyeti yüksek ürünler oluşturulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir