Atalarımızdan Bize Miras: Kıl Çadır

Osmanlılardan günümüze kadar gelen ve halen kullanılmaya devam eden bir miras: Kıl Çadır.

 

Kıl Çadır Nedir?

 

Kıl çadır, yaz aylarında serin, kış aylarında sıcak tutmasıyla bilinen, yağmur ve yağış sularını geçirmemesiyle bilinen, korunma, sığınma gibi insani ihtiyaçları sağlayan bir üründür. Günümüzde de ülkemizin birçok yerinde kullanılarak Türk halkının hizmetine sunulmaktadır.

 

Kıl Çadırın Çeşitleri Nelerdir?

 

Kıl çadırın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

 

Ülkemizin birçok yerinde toplanıp, çadırın yapımı için iplik haline getirilen keçi kılları sayesinde yapılan Yörük Çadırı,

 

Günümüzde halen göçebe bir hayat sürmeye devam eden ve yarı yerleşik olarak bilinen Yörükler tarafından kullanılan Otağ Çadır,

 

Osmanlılardan bu yana kullanılan, çeşitli hayvan kıllarının toplanıp ip haline getirilmesiyle yapılan ve birkaç çadırın birleşmesinden oluşan Oba Çadırı,

 

Otantik çadırlar, oturma grupları, şark köşeleri gibi değişik tarzlarda farklı kullanım alanları da kıl çadırlar için mümkündür.

 

Kıl Çadırın Faydaları Nelerdir?

 

Kıl çadırın en büyük faydası yaz aylarında serin, kış aylarında da sıcak olmasıdır. Sahip olduğu hayvan kıllarıyla içerideki havayı dışarıya, dışarıdaki havayı da içeriye almayarak, içerisinde bulunan insanlara hava açısından güzel bir ortam sunmaktadır.

 

Kıl çadırın bir diğer faydası ise, yağışlı havalarda yağan yağmur ve kar sularının çadırdan içeri girmesini önlemesidir. İp haline gelen kılların sıkı sıkıya birbirine bağlanmasıyla ne yağış sularını ne de herhangi başka bir şeyi geçirmemesi kıl çadırın faydalarındandır.

 

Kıl Çadırın Fiyatları Nasıldır?

 

Yörük, Otağ ve Oba çadırları olarak sıralanan kıl çadırın fiyatlandırma politikası genel olarak m2 üzerinden yapılmaktadır. Kıl çadırda kullanılan bezin m2’si ne kadar ise onun üzerinden çadırın fiyatı belirlenir. Kurulan kıl çadırın özelliklerine göre de çadırın fiyatı değişmektedir. Çadırın kurulduğu alan, yalıtımın tek katlı veya çift katlı yapılması, kıl çadırın fiyatına etki eden faktörlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir