Bugüne ulaşan kültür

Göçebe bir yaşam tarzı olan, yaylak ve kışlak ya da konar-göçer bir yaşamı benimsemiş olan Yörükler hayvancılıkla uğraşmış olan Oğuz Türklerindendir. Bu Türklere Türkmenler de denilmektedir. Koyun ve keçinin başlıca geçim kaynakları olmasının sebebi küçükbaş hayvanlarla göç etmenin kolay olmasıdır. Karakeçili ya da Sarı keçili gibi Yörük aşiretleri görülmektedir ki isimlerini bile keçilerden almıştır. Bugün hala Toroslarda yaşayan ve aynı hayat tarzını sürdürmekte olan Yörükler olsa da büyük bir çoğunluğu yerleşik yaşam tarzına geçiş yapmıştır. Koyun yetiştiren aşiretlerde ise Akkoyunlu, Karakoyunlu şeklinde isimlendirme yapılmıştır.

 

Yörüklerde çadırın önemi

 

Göçebe Yörüklerin keçi besleyenleri keçi kılından yapılan çadırlarda oturmuşlar, kullanmakta oldukları ev eşyalarından bazılarını ve giysilerini de kendileri dokumuşlardır. Ortada yer alan bir ana direğin etrafında 5-9 kadar direk sıralanarak kurulan Yörük çadırı içinde oturulan yerleri de kendi dokudukları Yörük kilimleriyle döşemişlerdir. Günümüzde de kıl çadırlar eski göçebe kültürüne uygun olarak üretilmektedir. Eski Türklerin otağ adını verdikleri çadır Osmanlı döneminde de kullanılmıştır. Yörükler için çadır her zaman büyük önem taşımıştır. Çadır kurdukları yere yurt demeleri de buna işaret etmektedir.

 

Çadırlar nasıl yapılmıştır?

 

Yörük çadırı ana maddesi keçi kılıdır. Keçi kılları kırpıldıktan sonra yıkanması, ip haline getirilmesi ve dokunmasının ardından kıl çadır olarak karşımıza çıkmaktadır. İstenilen renkte üretilebilen Yörük Çadırları ısı yalıtımı nedeniyle de kullanışlı, otantik ürünler olarak günümüzde çok sayıda kullanım alanı bulmaktadır.

 

Nerelerde kullanılır?

 

Geçmişte barınma amaçlı kullanılmış olan Yörük çadırı günümüzde farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Bugün kıl çadırları bir bahçede şadırvan olarak görülebileceği gibi bir turizm beldesinde kafe-restoran olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Yörük çadırlarında canlı müzik, açık büfe kahvaltı yapılabilecek bölümler yer alabilmektedir. Tatilciler yok kenarlarında kurulmuş kıl çadırlarda buz gibi bir bardak Yörük ayranı içerek soluklanmaya, serinlemeye fırsat bulabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir