Geçmişten şimdiye

Çeşitli sergi ortamlarında, şenliklerde, kültürel etkinliklerde görmeye alışık olduğumuz otantik kıl çadırların geçmişle şimdi arasında bir köprü rolü oynadığını söylemek mümkündür. Yaylacılıkla uğraşılan bölgelerde hala kullanılmakta olan kıl çadır veya Yörük çadırları geçmişin mirasıdır.

 

Yörük çadırı hammaddesi

 

Hayvancılıkla geçinen, mevsimi geldiğinde ovalara ve yaylalara inerek çadır kurarak yaşamlarını sürdüren Anadolu göçebelerinden bugüne dek ulaşan, soğuk havaya karşı iyi bir yalıtım sağlayan Yörük çadırlarının hammaddesi keçi kılıdır. İplik haline getirilen ve tezgâhlarda dokunan keçi kılları ile imal edilen Yörük çadırıyazın serin kışın sıcak tutarak sağlıklı bir barınma ortamı sağlamaktadır.

 

Kıl çadırların avantajları

 

Sıcaklarda ipler genleştiği için gözenekli yapısı artarak çadırın hava almasını sağlamakta, kış soğuğunda ise kıl çadır ipleri gerildiği için gözenekler kapanmakta, içeri soğuk hava girmesi engellemektedir. Yağmur yağdığında şiştiği için suyun içeri girmesini engelleyen kullanışlı, göçebelik dönemlerinden kalma ata yadigârı bir üründür. Osmanlı döneminde de kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde de farklı amaçlarla kullanılan kıl çadırlar farklı desenlerde ve renklerde imal edilebilmektedir. Keçi kılından imal edilmiş çadırlar sağlam olduğu kadar yanmaya karşı da oldukça dayanıklıdır.

 

Kullanım alanları

 

Kültürümüzün ve geçmişimizin bir parçası olan su geçirmeyen kıl çadırlar şark köşesi konsepti dâhilinde bir villa bahçesini de süsleyebilmektedir. Bir kültürel etkinlikte yer alan kişiler ya da misafirine nostaljik farklı duygular yaşatmak isteyenler kıl Yörük çadırlarını ziyaret ederek becerikli Anadolu kadınları tarafından sıcak sıcak, yeni pişirilmiş dürümleri yiyebilir, yayık ayranı içebilirler. Turizm sektörünün de tatil konsepti arasına aldığı Yörük çadırı otantik görüntü ve yapısıyla yerli veya yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Yörük çadırlarında Türk geceleri düzenlenebilmekte, türkü evi, kahvaltı evi, restoran kafe olarak kullanılmakta, Türk yemekleri servis edilmektedir. Restoran ve kafe açmak isteyenlere, yüksek ücretlerle kiralanabilen mekânlara karşın iyi bir alternatif sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir