Oba Kıl Çadır, Kıl ve Yörük Çadır İmalatçıları

Kıl Çadır

 Kıl çadır nedir? Neyden yapılır? Nerede kullanılır? Bu soruları cevaplayarak konumuza açıklık getirelim.

Kıl çadırının imalatı keçi kılından yapılır. Yazın malum olduğu üzere havalar çok sıcak olduğu için insanlar çoğu vakitlerini dışarda geçirirler. Turistik amaçla otel, restoran, kafe gibi mekânların bahçelerinde bu tür çadırlar kullanılarak insanların hoş vakit geçirmeleri sağlanır. Tarihi çok eskilere dayanmaktadır.
Türklerin göçebe olduğu dönemlerde çadırlar çok sık kullanılmıştır. Osmanlı zamanında da mevcuttur. Kıl çadırına yörük çadırı da denilmektedir. Gelelim kıl çadırlarının fiyatlarına. Diğer çadır fiyatlarına göre, fiyatları nasıldır? Birazda bu konuyu irdeleyelim. Kullanıldığı metrekareye göre hesap edilir. Birde tek katlı, çift katlı olup olmamasına, izalasyonlu olup olmamasına göre de fiyat değişkenlik göstermektedir.

Kıl çadır çeşitleri, renk, desen ve modelleri müşterinin isteği doğrultusundadır. Peki, nerelerde yapılır kıl çadır imalatı? Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğunluk kazanmaktadır. Su geçirmez özelliğiyle de yağmurlu havalarda da rahatlıkla kullanılabilir. İnternet üzerinden de satışı mevcuttur. İmalatı, rengi, deseni her aşamasını resimlerle, videolarla izleyerek tercihini yapabilmektedir.

WhatsApp