Eskiler Bilir Kıymetini Kıl Çadır Yörük Çadırlarının

Orta Asya’da yaşayan Türkler, göçebe bir hayat sürüyorlardı. Orta Asya’nın ikliminden dolayı ilerlemeyen ticaret ve tarım nedeniyle, Orta Asya Türkleri hayvancılıkla ilgileniyorlardı. Doğa şartlarında ki zorluk ve göçebe hayatı yaşayan Türk’lerini barınması çok önemli bir ayrıntıydı.

 

Göçebe hayatı yaşayan Türkler, barınmalarını da çadırlarda kalarak sağlıyorlardı. Türker’in o dönemde kullandıkları ve tarihçesi 1500 yıl öncesine kadar uzanan kıl çadırlar, iklim ve doğa koşulları için çok uygundu. Kıl çadır, kara çadır, çul çadır, Yörük çadırı, Osmanlı çadırı diye birçok farklı isimle adlandırılır.

 

Kıl çadırı, Yörüklerin kullandığı ve keçi kılından yapılan bir çadır türüdür. Kıl çadırı, dağlarda yaşayan keçilerin kıllarından yapıldığı için, daha çok dağlarda yaşayan Yörükler tarafından üretilirdi. Kıl çadırı o dönemde, mevcut iklim koşulları anlamında, göçebe halkın barınma ihtiyaçları anlamında, birçok olumlu özelliğe sahiptir. Soğuk ve sıcak havayı içeri geçirmeyen kıl çadırlar, yazın serin, kışın sıcak olma özelliğine sahiptir. Kıl çadırlar, kar ve yağmur suyunu kesinlikle içeri geçirmezler. Aynı zamanda, kıl çadırlar, doğal havalandırma konusunda da çok iyidirler.

 

Kıl çadırlar, keçi kıllarının tek tek ayıklanması suretiyle, oldukça zor şartlarda üretilirler. Çok dayanıklı olan kıl çadırların, eskimesi de kolay değildir, uzun yıllar kullanılabilirler. Taşıması ve kurumunun çok kolay olması, göçebe hayat yaşayan Türkler için ayrı bir avantajdır.

 

Kıl çadırlar, günümüzde turistik bölgelerde hala kullanılıyor. Bizi geçmişe götüren, otantik bir hava estiren kıl çadırlar özellikle otellerin düzenlediği Türk gecelerinde, yeni yenide düğünlerde, değişik organizasyonlarda kullanılıyor. Kıl çadırların üretimine daha çok turistik bölgeler olan Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesinde rastlanıyor. Kültürümüzü yansıtan kıl çadırlara kıtlığın girmeyeceği, kıl çadırların içinde her zaman bereket olacağı söylenir ve o dönem yeni kıl çadırların içine dualarla girilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir