Tarih Kokan Çadırlar

Bu konuya geçmeden önce bu ürünü meydana getiren topluluğu yani Yörükleri tanımak gerekmektedir. Yörükler Orta Asya’dan Anadolu’ya yani yurdumuz topraklarına göç etmiş topluluklardır diyebiliriz. Avrupa’daki ya da birçok bölgedeki göçmenlerden biraz farklıdırlar. Yerleşik hayatları yoktur. Yılın belli mevsimlerinde hem kendileri için hem de kazanç sağladıkları hayvanları için sürekli göç etmektedirler.

 

Kıl çadırı Yörük çadırı, işte bu yüzden Yörükler için bir ev vasıtası görmektedir değerli okuyucular. Yörükler bu çadırı kendileri için vazgeçilmez olan ve en büyük geçim kaynakları olan keçinin kılından yapmaktadırlar. Bugün kıl çadırı yani Yörük çadırına göçmen ev tipi desek yanlış bir tabir kullanmış olmayız. Düşünsenize bir topluluksunuz ve mevsim değişikleri dolayısıyla sürekli göç etmek zorundasınız işte burada size çok işlevli bir taşınır ev diye tabir edebileceğimiz bir şey lazım. O da Kıl çadırı. İşlevlerine bakacak olursak bu çadırlar yazın serin, kışın ise sıcak tutmaktadırlar. Avantajlı bir çadır yani diğer naylon ya da membran gibi çadır türlerine nazaran gayet doğal ve sağlıklı bir çadırdır değerli okuyucular.

 

Örnek verecek olursak Aydın yöresinde göçebe tipi yaşayan Sarı Tekeli Yörükleri bu Kıl çadırlardayaşamlarını uzun yıllar sürdürmüşlerdir. Yörük Ali Efe kitabında da bu çadır meselesine değinilmektedir. Yörük çadırlarının yılda bir kez yıkandığı hatta içerisinde soğuk kış aylarında, pınar odunlarıyla çadırın içine ateş yakıp ısındıkları bahsedilmektedir.

 

Günümüzde genellikle mevcut Yörükler göçebe yaşama tarzından vazgeçip yerleşik hayata geçmişlerdir. Yörük köylerinde ya da yaylarında yaşamaktadır. Kıl çadırlar artık Yörükler için bir zorunluluktan çıkmış turistik amaç olarak kullanılmaktadır. Tabi hala göçebe olan Yörükler bu kıl çadırları kullanmaktadır lakin yerleşik hayattaki Yörükler bir betonarme evde otursalar bile geleneklerini hala kaybetmemişlerdir. Yörük çadırlarını festivallerde, şenliklerde sergilemekte ve tarihini unutmadıklarını kanıtlamaktadırlar.

 

Özellikle Fethiye, Antalya, Mersin, Toros bölgesinde yaşayan Yörükler bu bölgeleri ziyaret eden turistleri bu çadırlarda ağırlamakta, tarihlerini tanıtmakta hem de turizm ekonomisine katkıda bulunmaktadırlar. Yörükler bu kıl çadır geleneğini unutmamış ve bu keçi kıllarından kendilerine kilim, battaniye gibi eşyalarda yapmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir