Tarihimizin Esintisi Kıl Çadırları

Türk Millet’ inin köküne, tarihine baktığınız zaman, çadırları sık görürsünüz. Atalarımız çadırlar da yaşarmış. Çadır olayı Türk insanında hala daha çok sık kullanılan bir konaklama şekli. Yazlık yerlerde, sahile yakın bölgelerde, özel çadır kurulan alanlar mevcuttur. Çadırlar arasında birçok çeşit mevcut bulunuyor. Bunlardan iki tanesi, kıl çadır ve Yörük çadırıdır. Kıl çadır Yörük çadırı nasıldır, nerelerde kullanılır, kendi aralarında da çeşidi var mı, fiyat aralıkları nasıldır, bu çadırların kullanımının ne gibi faydası vardır, geçmişi nerelere kadar uzar, tarihi nedir, bu soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

 

Kıl çadır, keçi kıllarından yapılan çullardan ve ya keçeden yapılır. Geçmişte Anadolu’ da ve Orta Asya’ da kullanılmakta olup karacadır, aleyçik gibi isimler aldığını duyarsınız. Göçebe kişilerin barınma amaçlı kullandıkları çadır şeklidir. Çölde özellik ile serin tutması açısından kullanımı sık görülmekte olup, akrep, yılan, vs. hayvanlar da kıl çadıra girip barınamaz. Fiyatları metre kareye göre hesaplanmaktır. Seçtiğiniz özelliklere göre de fiyatlar değişir. Çift katlı veya tek katlı izolasyon fiyatta farklılık yaratır.

 

Yörük çadırına değinecek olursak; yörük çadırı da aynı şekilde keçi kıllarında üretilir. Birçok işletme tarafından tercih edilir. Yörük çadırı yazın serin, kışın sıcak tutma özelliğine sahiptir. Ayrıca yağmur yağdığı zaman şişme özelliği sayesinde içeri yağmur girmez. Osmanlılar döneminden beri sıklıkla kullanılmaktadır. Tatil beldelerin de, sahil şeridinde hizmet veren işletmeler tarafından sıklık ile tercih edilmektedir. Lüx otellerin misafirleri için düzenlediği Türk gecelerinde özellikle gözleme çadırı olarak sıklık ile görürsünüz. Fiyat olarak metre kare olarak hesaplandığı için, istediğiniz ebada göre fiyat alırsınız. Türkiye’ de kıl çadır yörük çadırı yapımı konusunda tecrübeli ve köklü firmalar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir