YAŞAYAN TARİHİ MİRASIMIZ

Toplumumuzda çadır hem kültürel bir öneme sahiptir hem de geçmişten günümüze kadar barınma amaçlı kullanılmıştır. Hatta evdeki bireylerin durumuna göre ya da ailenin sosyal gücüne göre farklı renklerde olan çadırların siyah, kırmız ve beyaz olduğu gözlemlenir.

Türkler yerleşik hayata geçmeden önce konargöçer yaşamın gerekçesi olarak barınak amaçlı çadırları kullanmışlardır. Türkmen Çadırı tüm dünyada ve özellikle Orta Asya’da bir Safranbolu evi gibi ya da Amasra evleri gibi otantik bir ruh taşır.

 

Yapıldıkları malzemeler de çok doğal olduğu için hem sağlık açısından hem de işleme açısından kullanışlıdır. Günümüzde de Türkmen çadırları hazır malzemeden de yapılabiliyor. Pvc ve plastik ürünlerden Türkmen çadırı görüntüsü verilmiş çadırlara kırsal kesimlerde ve geleneksel ürünlerin tanıtımının yapıldığı fuarlarda örneklerine rastlıyoruz. Yurdumuzda Ege bölgesinde yaylalara kurulan çadırlar bizi eskilere götürüyor.

 

Çadırları bölge esnafından ve sitelerden temin edebilirsiniz. Bu işin ticaretini yapan tüccarlar hem satışta hem de çadırların kurulmasında size yardımcı oluyor. Baharın yaklaştığı şu günlerde çadırlara talep oldukça yoğundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir