Yörelerden Yörük Çadırları

Kıl Çadır, ülkenin her yerinden toplanan keçi kıllarının ip haline getirilerek dokunması ile oluşturulur. Kıl çadır hayvan kılından dokunduğu için kışın yağmur yağdığı zaman ıslanarak şişer ve gözenekler kapanır ve yağmur suyunu aşağıya sızdırmaz. Soğuk havayı da dışarıdan içeriye iletmez çadırın içi sıcak olur.

 

Yaz günlerinde ise, bu gözenekler açılır ve hava sirkülasyonu oluşur. Çadırın içi daha serin olur. Doğal hayvan kılından yapıldığı için sağlıklı ve organik bir yapıya sahiptir. Eskiden atalarımız hep bu kıl çadır ve Yörük çadırı içinde konaklar ve yaşamlarını sürdürürlermiş. Bu çadırlara otağ da denilirmiş. Atalarımız sıcak soğuk hava fark etmeden bütün hayatlarını bu çadırlarda geçirirlermiş. Çocuklar bu çadırlarda doğar, bu çadırlarda büyürler, yiğitliklerini bu çadırlar arasında ilan ederlermiş. Yine bu çadırlarda ana baba olup yaşlanırlarmış. Bilindiği üzere eski Türk Beylikleri hep bu kıl çadırlarda yaşamışlardır, anlatılan hikâyelerden dinlediğimiz kadarıyla, filmler de izlediğimiz kadarıyla bu çadırlardan kurulmuş yerleşim yerlerine yörük obası adı verilirdi.

 

Günümüzde ise kıl çadırlar, otellerin şark köşelerinde bir nostalji havası yaratmak için kullanılır. Kahvaltı veren restoranlar, kıl çadırlarda gözleme, semaverle çay ve kahve hizmetlerini sunmaktadırlar. Kıl çadır veya Yörük çadırda kahvaltı yapmak, çay içmek hem nostalji yaşatıyor insana, hem de yazın serin kışın ise sıcak havası ile dinlendiriyor.

 

Kıl çadırlar özellikle ağaçlı ve kırlık alanlarda kuruluyor ve halka hizmet veriliyor buralarda. Piknik alanı gibi yerlerde, oksijenin bol olduğu yerlerde kurulan çadırlar eski köy hayatını anımsattığı için çekici geliyor çoğu kişiye. Doğal yaşamı seven, şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için bir sığınaktır adeta. Kıl çadırların yapımı ve kurulumu için yardım alabileceğiniz merkezlerden bilgi edinebilirsiniz. Uygun fiyatlarla sizlere hizmet sunmak için çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir