Kaliteli Kıl Çadır Modelleri

Kaliteli Kıl Çadır Modelleri

Kıl çadır Türk kültürünü yansıtan yapıdadır. Türkler Anadolu’ya ilk gelişlerinde göçebe bir kültür ile yaşamışlardır. Ovalar ve yaylalar arasında iklim şartlarına göre sürekli göç ettiklerinden evlerini yanlarında taşırlardı. Kıl çadırlar onlara korunaklı bir yaşam alanı sunardı. Savaşçı bir millet olan Türkler savaşlara da yanların kıl çadırları götürüp konaklama ihtiyaçlarını giderirlerdi. Kıl çadırlar keçi kılında imal edilir ve üstün özelliklere sahip koruyucu bir barınma evi olarak kullanılırdı. Günümüzde ise hem Türk kültürünün yaşatılması hem de farklı bir konsept yaratılması için çeşitli iş yerleri tarafından kullanılıyor. Dinlenme tesisleri, cafeler, restoranlar, fuarlar, belediyelerin kermes gibi çeşitli etkinlikleri, gözleme evleri, şark köşeleri, Türk gecesi konseptinde eğlence mekânları gibi çeşitli alanlarda kullanılır. Kıl çadırının özelliklerini tam olarak yansıtabilmesi için kalite çok önemlidir. Hakiki keçi kılından uygun yöntemler ile dokunup imal edilmelidir. Kaliteli malzeme ile üretilen kıl çadır modellerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Makale: Kıl Çadır Kullanım Alanları

Otağ Çadırı

Kıl çadır modellerinden biri olan Otağ çadırı Türklerde daha çok Osmanlı Dönemi’nde kullanılan bir çadır modelidir. Hakiki keçi kılı ile çıkrık adı verilen tezgâhlarda kadınlar tarafından dokunup dikilirdi. Günümüzde de işyerlerinin kullanımı için özel makinelerde orijinal keçi kılı ile dokunup sunulmaktadır. Yuvarlak şekli ve kubbe şeklinde bir çatısı vardır. Yanları isteğe göre kapalı olarak yapılıp pencereler koyulabildiği gibi yanları açık olup istenirse perde figürü de kullanılabilir.  Genellikle siyah, kahverengi ve gri renklerde tasarlıyoruz. Çeşitli süslemeler ile çadırlara otantik bir görünüm kazandırıyoruz.

 

Yörük Çadırı

Yörük, yürümek anlamına gelen eski Türklere verilen bir isimlerdendir. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan Yörükler göçebe hayatı yaşayan bir millettir. Bu nedenle onların kullandığı kıl çadır modeline Yörük çadırı ismi verilmiştir. Yörük çadırları otağ çadırı gibi yuvarlak şekilde olabildiği gibi dikdörtgen ve kare şekillerde de tasarlanabiliyor. İşletmenin büyüklüğüne uygun ölçüler ile üretilebilen Yörük çadırı süslü ve güzel modeldedir. İç mekanında farklı aydınlatma tasarımları ile çok değişik bir ambiyans yaratır. Kullanıldığı işletme için sıra dışı görünümü ile dikkat çekici bir konsept imkanı sunuyoruz.

Makale: Profesyonel Yörük Çadırı

Oba Çadırı

Oba çadırları çok daha geniş alanlar için kullanılan kıl çadır modellerdir. Daha çok Selçuklu Devleti zamanında kullanılan oba çadırları her yanı kapalı tarzda yapılabildiği gibi tahta direkler üzerine yanları açık şekilde de kullanılabiliyor. Belediyelerin kermes etkinlikleri veya fuarlar gibi pek çok insanın gün içerisinde ziyaret ettiği alanlarda daha çok tercih ediliyor. Saçak süslemeleri gibi değişik süsleme şekilleri ile çok güzel bir görünüme sahip oluyor. Keçi kılının özelliği gereği kış ve yaz kullanılabilen kıl çadır modelleri, kışın kar, yağmur ve soğuğu geçirmeyen bir yapıya bürünüyor. Yaz aylarında ise esneyen keçi kılı gözenekli bir yapıya bürünerek çadırın hava almasını sağlıyor. Her mevsim kullanılabilen birbirinden güzel modellerde kıl çadırı üretimi gerçekleştiriyoruz.

 

 


Bize Whatsapp'tan Ulaşın
Hemen Arayın