Kıl Çadır Nedir?

Kıl çadır, tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanmakla birlikte, oldukça kullanışlı olduğu nitelendirilmektedir. Osmanlı ile bu kadar özleşmiş olmasının sebebi, o zaman diliminde oldukça sık kullanış olmasıdır.

Hatta yurt dışına bile yapılan birçok kıl çadırına, Türk çadırı veya Osmanlı Çadırı olarak ifade edilir. Kıl çadırlar oldukça otantik bir görüne sahip olmakla birlikte, maliyet açısından da birçok alternatife sahiptir. Kıl çadırlar sadece Türkiye’de üretilir ve bu oldukça önemli bir bilgidir.

Kıl çadırlar gerek kurulum, gerekse de tip olarak oldukça fazla çeşide sahiptir. Birazdan bu bilgileri ve detaylarını paylaşacağız.

Tavsiye İçerikler: Kaliteli Kıl Çadır Modelleri

Kıl Çadır Tarihçe

Kıl çadırlarının ilk olarak hayatımıza girişinde Moğolların etkisi olduğu söylenmektedir. Ancak daha eski döneme bakıldığında, figürler ve kalıntılar açısından daha da eskiye dayandığı tespit ediliyor.

Kıl çadırı Osmanlı tarihinde de önemli bir konuma sahiptir. Bu Yörük’ün ne kadar akıllı, zeki, insancıl ve çevreci olduğunu gösterir.

Kıl Çadır Hakkında

İlk olarak kıl çadırının yapımında kullanılan malzemelerden bahsedersek; çadırın temel olayı çadırdır. Yani çadır öncelikle çatıyı temsil eder. Ana malzeme olarak karakeçilerin kılı kullanılır. Yani karakeçilerin kıllarının; kırkılması, taranması, dokunması ve yine aynı kılın ipleriyle elde edilen otantik bir üründür. Yörük çadırı için öncelikle kırkılmış olan kıllar güzel bir taranır. Taranmasının sebebi pislikleri arındırmaktır. Eğrilmiş olan kıllar ip halini alarak çitlenir. Bu duruma da Goğsama denir. Bu ipler Istalarda dokunarak, çul haline getirilir. Son olarak da ürünü bir ucu yere ağaç kazık yardımıyla tutturulur.

Kıl Çadır Özellikleri

Osmanlı döneminde büyük yere sahip olan bu kıl çadırların daha bilinmeyen birçok özelliği daha bulunuyor.

Kıl çadırı özellikleri şu şekildedir;

  • Kıl çadıra ayrıca kara kıl çadırı olarak da ifade edilir. Hatta sadece o değil, Yörük çadırı, oba veya Osmanlı çadırı da denilir.
  • Kıl çadırları tamamen keçi kıllarından üretilir.
  • Kıl çadırları hiçbir şekilde sıcak ve soğuk geçirmez. İçeride ki havayı uzun süreli kendi kendine muhafaza eder. Bu en ilgi çekici özelliğidir.
  • Kıl çadırları hiçbir şekilde sabit değildir, ayrıca taşınabilir hale de getirilebilir.
  • Çadır için ayrıca bir süsleme ve dekorasyon talep edilebilir. Hatta modern farklı bir dekor ile daha ilgi çekici yapılabilir.
  • Kıl çadırlarının ayrı bir özelliği ise, dokusundan dolayı hiçbir şekilde herhangi bir haşere giremez. Bunun en büyük özelliği tamamen doğal oluşundandır. Akrep, yılan gibi farklı haşereleri da engeller.
  • Çadırları, restoran, düğün veya kutlama salonlarında halen daha tercih edilen farklı mekanlar arasındadır.

Dolayısıyla içinde farklı bir yaşam sürülebiliyor. Kullanışlı olmasıyla birlikte, günümüzde ki mekanlardan çok daha farklı bir konsept sunuyor.

Neden Kıl Çadır Kullanmalıyız?

Modern dünya ile çok fazla sayıda ürünler günümüze gelmiştir. Kıl çadırı da bu kadar popüler olmasıyla birlikte farklı bir hava yansıtıyor. Oldukça ilgi çekici özellikleri ile kıl çadırlarına talep oldukça fazladır. Dokumacılık alanında da geniş bir yelpazeye sahiptir.

Şık tasarımı ile özellikle farklı bir zevke sahip olanları son derece etkilemektedir. Teknik ve yöntem açısından farklı durmaya yeterli bir sebeptir. Ayrıca görseli açısından da neden kullanmalıyız sorusuna en büyük yanıttır. Özellikle misafir ağırlamayı seven kişiler için çadırlar büyük bir etki uyandırıyor. Hatta insanlar bu konuda sıklıkla araştırmalara girer. Bunun en büyük nedeni de şık ve farklı durmasıdır.

Ayrıca hakkında az bilinen özelliklerden bir diğeri ise, havada güneş olduğunda güneşin temiz havasını içeriye hapseder. Ayrıca yağmur yağdığında ise kabarma özelliği ile suyun içeri girmesini engeller. Dolayısıyla zahmetsiz bir çözüm olanağı ile güneşin yaşam alanına girmesini kolaylaştırır. İnsanların içinde daha sağlıklı yaşamasına olanak sağlayarak, güvende hissetmelerini sağlar. Tamamen doğal olmasıyla birlikte tercih edilme sebepleri arasında yer alır.


Bize Whatsapp'tan Ulaşın
Hemen Arayın