Kıl Çadır

Kıl Çadır

Organik malzemelerden üretimi sağlanan kıl çadır ürünleri, ekonomik olması ve uzun süre kullanılmasıyla pek çok işletme tarafından tercih ediliyor. Çadır içerisine giren oksijenin daha sağlıklı olması ve ciğerlere alınan havanın doğal olması da kullanımını artırıyor. Günümüzde doğal işletmelerin yanı sıra lüks restoranlarda da tercih edilen bu tip çadırlar, kış aylarında içerideki havayı sıcak tutarak enerji kaybını önlemekte, yaz aylarında nemli havayı içeri almadan serin bir ortam oluşmasını sağlıyor. Özel dokusu, kalınlığı kişilerin isteğine göre ayarlanabilmekte, dilenen ebatlarda üretimi gerçekleştirilebiliyor.

Doğal Materyal

Doğa bir materyal olması, keçi kıllarından üretilmesi bu tip çadırları doğal ortamlarda ve şehirlerde korunaklı hale getiriyor. Böceklerin, haşerelerin çadıra girmesi doğal yapısı nedeniyle imkansızdır. Aynı zamanda sürüngenler arasında yer alan yılanların da çadırlardan uzak durmasını sağlamaktadır. Gerçek keçi kıllarından dokunması, hayvanların bu yapıyı tehlike olarak görmesi ve uzak durmasını sağlıyor.

Adım adım işlenen ve iplik haline getirilen keçi kılları, çadırlarda sıkı bir dokuyla bağlanmaktadır. Bu sıkı yapı sayesinde doğal ortam sağlanırken aynı zamanda sağlıklı bir alan da yaratılmış olur. Keçilerin kıl renklerine göre doğal materyalin de rengi değişebiliyor. Özel üretilen renkler de bulunmakta bunu yanı sıra doğal renkleri tercih etmek isteyenlere de özel ürünler sunulmaktadır.

Özel Dokuma Şekliyle Koruma

Kılların iplik haline getirildikten sonraki dokunma şekli, çok minik boşluklarla gerçekleşmektedir. Bu minik boşluklar hava akışının sağlanması ve içeride sürekli temiz hava olmasını sağlıyor. Aynı zamanda doğal materyal olan keçi kılı yağmur sularında kabarmaktadır. Böylelikle kıllar arasındaki boşluk azalmakta ve yağmur suyu içeriye girmemektedir.

Bu durum kış aylarında kar yağan bölgelerde bile kıl çadırların kullanılabilirliğine işaret ediyor. Sürekli bir sirkülasyon olan çadır içerisinde yemek yemek ve dinlenmek insanlara çok daha keyif vereceği için, işletmenin tercih edilme sıklığı artacaktır. Kış aylarında bile rahatça tercih edilen kıl çadırlar, herhangi bir yıpranma durumunda onarılması gerekli malzemeler arasında yer alıyor.

Çadırların Üretimleri

Ülkemizde sıkça üretilen kıl çadırların üretim aşamaları da çok önemlidir. Hayvanlardan kırkılan kıllar, sonrasında farklı adımlarla düzenlemelerden geçerek kullanılabilir duruma gelmektedir.

Bu üretimin adımları sırasıyla şu şekilde gerçekleşmektedir:

  • Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinden kılların toplanması
  • Kılların ipliğe dönüştürülmesi için işlenmesi
  • Renk seçeneklerinin çoğaltılması
  • Çadırların üretiminin başlanması

Bu süreç içerisinde işletmelere verilen siparişlere göre çadır yüzeyi üretilmeye devam edilir. Tek tip bir çadır alanı olmadığı için müşterilerin ihtiyaç duyduğu çadır büyüklüğüne göre çadır kumaşları kullardan üretilir. Bu süreç içerisinde, kıllar renklendirilebilir bu renklilik içerisinde de motiflemeler ortaya çıkabilir.

İşletmenize Uygun Çadırlar

Doğal yaşam formu olarak belirtilen kıl çadırlar, pek çok işletme tarafından farklı sebeplerle tercih edilmektedir. İşletmelerin bu ürünü severek kullanmasının ardında yatan nedenler hem ekonomik hem de estetik kaygılara dayanmaktadır.

Sebepler arasında:

  • Nostaljik havayı yaşatmak,
  • Doğal ortamın devamlılığı sağlamak,
  • Yörük çadırı konseptini uygulamak,
  • Tarihi dokuyu pekiştirmek,
  • Enerji tasarrufu yapmak,
  • Ekonomik ve uzun süre kullanılabilecek yatırımlardır.

Müşterilerinin dikkatini işletmeye çekmeyi başarmak isteyen şirketler, iş alanlarını ve hizmetlerini çadır ürünleriyle şekillendirebilmektedir. Özellikle motiflerin işlenebilmesi ve çok farklı büyüklüklerde üretilebilmesi de insanlara seçenek sunmaktadır. Dilediğiniz genişlikte ve yükseklikte üretimini sağlayarak, işletmenize farklı bir hava da katabilirsiniz.

Büyük ve Küçük Kıl Çadırları

Ebat farklılığı olarak büyük ve küçük çadırların üretimi sağlanmaktadır. Restoran ve kafe işletmelerinde, dış mekanda bulunan oturma gruplarını korumak için dört ve altı kişilik kıl çadır hizmeti de sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra mevsimlik açılan restoranlar ve işletmelerde de ana bölgeyi korumak için büyük çadır siparişi verilebilmektedir.

İşletmenizde bu tip çadır ürünlerini tercih etmeniz, müşterileriniz dikkatini çekeceği gibi aynı zamanda ekonomik olarak da bir artı değer kazanmanızı sağlayacaktır. Panayır yerlerinde, işletmeleri ve dükkanları geçici olarak yerleştirmek için de kıl çadırlar kullanılabilmektedir. Hem otantik ve eskiyi anımsatan tarzı insanlara çekici gelecek hem de satış yapan insanların soğuktan ve sıcaktan etkilenmesi azalacaktır.

İşletmenizde Konsept Uygulamaları

Yörük çadırları, Osmanlı çadırları, padişah çadırları olarak döşeyebileceğiniz bu kıl çadır uygulamaları, şirketinize bir konsept katacaktır. Bunun getirisi daha yüksek bir müşteri portföyü olacaktır.

Günümüzde pek çok işletme, kendisini farklı ve ilgi çekici kılmak için konseptler denemektedir. Ülkemizde de en çok tutan konseptler arasında yer alan nostaljik kıl çadırlar hem bir Yörük yaşamını hem de padişah çadırını deneyimlemek için biçilmiş kaftandır. Ayrıca çadırlarınızın dilediğiniz renklerde üretilmesini ve istediğiniz motifleri içermesini de sağlayabilirsiniz.

Özel üretimler, sadece renklerde değil boyutlarda da gerçekleşmektedir. İşletmenize doğal ve kaliteli bir görüntü sağlarken aynı zamanda misafirlerinizin dışarıdan gelecek böcek ve sürüngen gibi olumsuz durumlara maruz kalmamasını da sağlarsınız.

Kıl Çadırlarda Doku Çeşitliliği

Doku çeşitliliği bulunan kıl çadırlar, dilenirse kalın dilenirse ince olarak işlenebilmektedir. Kılların toplandığı hayvana, yöreye göre değişebilen çadır kalınlıkları, kişisel tercihlere göre de değiştirilebilir. Aynı zamanda işletmenizin tamamını bir çadır içerisine kurmanıza gerek yok. Bu hizmet dilenirse işletmenin sadece çatı kısmına da uygulanarak istenen verimin alınmasında yardımcı olmaktadır.

Ahşap iskelet üzerine kurularak, doğal görüntüyü destekler durumda kullanılan çadırlar, müşterilerinizin son derece rahat edeceği alanları sunmanızı sağlar. Eskiden evlerde kullanılan bu yapı artık işletmelerde çok sık karşımıza çıkıyor, bunun nedeni de ekonomik olması ve tam performans sağlaması olarak biliniyor.

Düğünler ve Şenlikler İçin Vazgeçilmez

Konsepte sadık kalarak bir düğün ya da şenlik organize etmek istiyorsanız, doğal kıllardan oluşturulmuş çadırlar bulabilirsiniz. Organizasyon işletmeleri, bu tip çadırlara sahip olan şirketlerle de iş birliği sağlamaktadır. Düğünlerini özel ve farklı yapmak isteyenler, şenliklerin yöresel ve samimi olmasını isteyenler, kıl çadır hizmetinden faydalanabilirler. Son derece hızlı kurulan kıl çadırlar, özel olarak kiralanabilir ve alanlarda da kullanılabilir yapıya sahiptir. Açık fuar alanlarını yağmurdan korumak için, organik pazarları ve işletmeleri yaygınlaştırmak için de kıl çadırlardan faydalanılabilir.

Kullanım Alanı Son Derece Geniş

Yöresel gerçekleşen, yıllık etkinliklerde kıl çadır kullanımı oldukça fazladır. Ramazan aylarında, yağlı güreşlerde de kıl çadırlar tercih edilebilir. Etrafı kapalı ya da açık olarak da üretilebilen çadırlar, insanların gölgede beklemesi gereken alanlarda da korunak olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanında bahçelerdeki oturma alanlarının üst kısmı, kıl çadır materyalleriyle de kaplanmaktadır. Kubbemsi tepe görüntüsü, insanların dikkatini çekmekte ve işletmeleri de ziyaret etmelerini sağlamaktadır. Siyah, krem rengi, kahverengi gibi doğal renklerden üretilen kıl çadırlar son derece modadır.

Restoranlarda Çok Sık Tercih Ediliyor

Müstakil restoranlarda, genellikle kıl çadır çatı tercih edilerek, ortamın otantikliği artırılmaktadır. Günümüzde pek çok işletme gerek ekonomik gerekse estetik nedenlerle kıl çadırları tercih etmektedir. Restoranların sadece iç kısmı değil, çevresindeki alanlarda da kullanımı yaygındır. Gözleme evlerinde, çay bahçelerinde ve çok çeşitli işletmelerde de sevilerek kullanılmaya devam edilmektedir. Aslında evlerde kullanımı yaygın olan kıl çadır uygulaması, günümüzde modernleşerek işletmelerin dikkat çekici noktası haline gelmiştir.


Bize Whatsapp'tan Ulaşın
Hemen Arayın